Adresowanie IP

• Urządzenia sieciowe połączone przy pomocy mediów transmisyjnych wymagają protokołów sieciowych, które umożliwiają komunikację. Może to zostać zrealizowane przy pomocy protokołów warstw wyższych modelu ISO/OSI. W szczególności za komunikację sieciową odpowiada protokół IP, który wraz z innymi protokołami zastosowanymi w stosie protokołów TCP/IP stanowi podstawę działania współczesnych sieci komputerowych. 
• Protokół IP nie posiada mechanizmów sygnalizujących błędy oraz mechanizmów umożliwiających kontrolowanie przepływu pakietów.
• Z tego względu zgłaszaniem problemów z przesyłaniem datagramów oraz sterowaniem zajmuje się protokół ICMP. 
• Powszechnie stosowaną wersją protokołu IP jest wersja 4. Jednak ze względu na ograniczenia dotyczące adresowania logicznego spowodowane niedostateczną, w stosunku do potrzeb, liczbą bitów przeznaczonych na adres IP protokół ten będzie zastąpiony nowszą wersją IPv6.

IPv4

 Protokół IPv4 został szczegółowo opisany w dokumencie RFC 791. Sam protokół IP został opracowany do działania w sytuacjach ekstremalnych, np. w trakcie wojny. W normalnych warunkach jego funkcja sprowadza się do wyboru optymalnej trasy i przesyłania nią pakietów. W przypadku wystąpienia awarii, na którymś z połączeń protokół będzie próbował dostarczyć pakiety trasami alternatywnymi (nie zawsze optymalnymi). 
• Protokół IP jest podstawowym protokołem przesyłania pakietów w Internecie. Protokół IP jest protokołem bezpołączeniowym. Oznacza to, że w celu przesłania pakietów nie jest nawiązywane połączenie z hostem docelowym. Pakiety mogą być przesyłane różnymi trasami do miejsca przeznaczenia, gdzie są następnie składane w całość. Podobna zasada działa przy przesyłaniu listów tradycyjnym systemem pocztowym. Tutaj również w momencie wysyłania listu adresat nie musi potwierdzać, że przesyłkę odbierze. 
• Do przesyłania danych protokół IP używa specjalnego formatu pakietu. Pakiet ten składa się z nagłówka pakietu oraz danych do przesłania. Zgodnie z zasadą przesyłania strumieniowego dane protokołu IP są danymi pochodzącymi z wyższych warstw modelu ISO/OSI. Dane te są następnie enkapsulowane do postaci pakietu IP. Przy przejściu do warstwy łącza danych pakiet IP jest enkapsulowany do postaci ramki Ethernetowej.

Format pakietu IPv4

Wartość pola "protokół" nagłówka IPv4

Pole opcji nagłówka pakietu IPv4

Protokół IPv6

Potrzeby wdrożenia:

Budowa datagramu IPv6

Adresacja w sieciach komputerowych

Adres MAC – Adresacja fizyczna – warstwa łącza danych – Adres MAC jest adresem identyfikującym konkretne urządzenia i nadawanym przez producenta, 
Adres IP – Adresacja logiczna – warstwa sieci – Adres IP jest adresem logicznym i nadawany w zależności od tego do jakiej sieci zostało podłączone dane urządzenie sieciowe,

Przydział adresu IP

Organizacja przydzielająca: 
– Internet Assigned Numbers Authority (IANA) 

Wersje adresacji: 
– IPv4 : 32 bity - dostępne adresy 2^32 
– IPv6: 128 bitów odstępne adresy 2^128 

Struktura adresu: 
– Identyfikator sieci 
– Identyfikator hosta 
– Maska sieciowa - netmaska

Adresacja klasowa

Zasady adresowania

Ograniczenia adresacji z zastosowaniem klas

• Niedopasowanie liczby dostępnych adresów do faktycznej liczby hostów w sieci:

• Duże tablice routingu

Próby rozwiązania problemów z niedoborem adresów IPv4

Adresy prywatne

Adresy IPv6

• Adres 128 bitowy 
• Zapisywany w postaci heksadecymalnej co 16 bitów np.: 


• Obecnie tunelowany w sieciach IPv6

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ